Blog

Mobilya Kalitesi

adapazari-buro-mobilyasi-proffice-mobilya-kalitesi

Mobilya Kalitesi

Ofisimize mobilya alırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey mobilya kalitesi ; çünkü aldığımız mobilyaları yıllar boyunca kullanıyoruz. Bu sebeple satın alacağımız mobilyaların uzun ömürlü olmasını isteriz. Uzun ömürlü mobilya, kendisini gösteren mobilyadır. Mobilya  alırken kalitelisini ölçerken  dikkat etmemiz gereken bir kaç kural vardır.

Mobilya Kalitesi

Öncelikle kaliteli mobilya fiytatı yüksek mobilya demek değildir. Bazen kalite fiyat ilişkisini gözden geçirmek gerekmektedir. Ucuza alıp uzun süre dayanmasını ummadığımız bazı mobilyaların beklediğimizden kaliteli olduğunu görmemiz de mümkün olabilir.

 

adapazari-buro-mobilyasi-proffice-mobilya-kalitesi

adapazari-buro-mobilyasi-proffice-mobilya-kalitesi

Mobilya konusunda misal 1 kanepeyi ele alalım:

Kanepe seçiminde ilk göze çarpan kumaşıdır. Kumaşının rahat, leke tutmayan, kolay silinebilen olmasına dikkat etmeliyiz. Deri kanepe tercih edecekseniz özellikle dikkatli olmakta fayda var çünkü deri, kullanırken daha çok özen göstermenizi gerektiren bir malzemedir.
Kanepenin dikkat edeceğimiz bir başka özelliği ise rahat oturulabilir bir biçimde tasarlanmış olması ve yaylarının rahat olması ve , sağlam gerekir. Bu gibi özelliklerini mobilyayı deneyerek test edebiliriz.
Oturma alanı çıkarılabilen minderlerden oluşuyorsa minderlerin oturduğunuzda yerinde duran ve kolaylıkla kaymayan yapıda olup olmadıklarını oturarak deneyebilirsiniz.
Kanepenin makas mekanizmalarının da kaliteli olması önemlidir. Bunun için fırsatınız olursa ve açılır bir kanepeyse birkaç kez açıp kapatarak deneyebilirsiniz. Dahası satıcıya özelliklerini sorabilirsiniz.
Kanepenin belgesi varsa bunları inceleyebilir ya da bir uzmana göstererek bilgi edinebilirsiniz.

Mobilya satın alırken :

Hangi malzemeden yapıldıklarını sorunuz. Hatta gerekirse mobilya bakmaya gitmeden önce malzemeleri ve özelliklerini araştırarak öğreniniz bu sayede satıcının size malzemesi hakkında söylediklerini rahatlıkla anlayabilir ve ona göre kararınızı verebilirsiniz. Örneğin, ‘mdf’ adı verilen malzeme ‘sunta’ ‘suntalem’ denen malzemeye göre oldukça kaliteli ve dayanıklıdır. Genellikle ucuz olması için ‘sunta’ tercih edilir. Ancak siz dayanıklı bir ürün istiyorsanız biraz daha fazla para ödeyerek ‘mdf’ olanını tercih ediniz. Dahası ‘sunta’ neme dayanıksız bir malzemedir. ‘Mdf’ ise aksine neme karşı dirençli bir ham maddedir ve uzun yıllar boyunca aşınmaz ve deforme olmaz.
Mobilya seçerken dikkat edilecek bir başka unsur ise işçiliğidir. Bazı mobilyalarda işçilik fazla iken bazılarında daha azdır. Az ya da çok işçilik önemli değildir. Önemli olan işçiliğinin düzgün yapılmış olmasıdır. Bunu anlamak için ise mobilyanın boyasına, zımbalarına, yapıştırmalarına yakından bakınız ve gerekirse tek tek kontrol ediniz.
Unutmayınız ki dış görünüş aldatıcıdır. Sadece rengine ve şekline aldanarak aldığınız mobilyalarınız eğer sağlam ve kaliteli değilse sizi aldığınıza pişman edecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir